Q&A - MBC

Małopolska Biblioteka Cyfrowa Q&A

 

Czyli pytania, które sami sobie zadaliśmy i sami na nie odpowiedzieliśmy.

 

Co i od kogo pozyskujemy?

Pozyskujemy, skanujemy, archiwizujemy i udostępniamy utwory, których tematyka wpisuje się w główne segmenty tematyczne MBC, tj.: dziedzictwo kulturowe, naukę i dydaktykę, małopolskie regionalia, małopolskie czasopisma, zbiory specjalne oraz zbiory archiwów i instytucji kultury naszego regionu.

Naszymi interesariuszami są głównie instytucje, bardzo rzadko osoby fizyczne.

 

Wszystko, co gromadzimy, ma uregulowaną sytuację autorskoprawną.

 

Co udostępniamy?

W MBC znajdziesz zarówno zdigitalizowane utwory (czasopisma i gazety, książki, rękopisy, druki ulotne, zbiory ikonograficzne i in.), które należą do domeny publicznej, jak i te, które podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Co to jest domena publiczna?

Domena publiczna obejmuje utwory (1) nieobjęte restrykcjami polskiego prawa autorskiego lub (2) te, do których prawa autorskie majątkowe wygasły (por. ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 r. – t.j. Dz.U. 2022, poz. 2509).

 

Przykładem tych pierwszych są akty normatywne lub ich urzędowe projekty, urzędowe dokumenty, znaki i symbole, opublikowane opisy patentowe lub ochronne, proste informacje prasowe i in.

 

Przykładem tych drugich stają się utwory, odnośnie do których 70 lat minęło od:

(1) śmierci ich twórcy, współtwórcy lub ich spadkobierców,

(2) pierwszego rozpowszechnienia, gdy w grę wchodzi utwór anonimowy.

 

Utwory, które trafiają do domeny publicznej, są własnością wspólną, dostępną dla każdego, do wykorzystania w swobodny sposób i w dowolnym celu, jednak z poszanowaniem praw autorskich osobistych (tj. wykorzystując taki utwór, musisz podać imię i nazwisko jego autora, o ile są one znane). Pamiętaj – to, że utwór trafia do domeny publicznej, nie sprawia, że staje się w ten sposób utworem niczyim.

 

Jakie utwory objęte są prawem autorskim majątkowym?

To utwory, które nie spełniają kryteriów utworów z domeny publicznej i podlegają ochronie autorskoprawnej.

 

W MBC znajdziesz także utwory objęte prawem autorskim majątkowym. Trafiają one do publikacji u nas, jeśli właściciel praw autorskich majątkowych udzieli nam licencji nieograniczonej na zwielokrotnienie jego utworu techniką cyfrową (digitalizacja), jego publikację i rozpowszechnianie go online.

 

Jakie są prawne ograniczenia wykorzystania tego, co udostępniamy?

Każdy użytkownik MBC ma prawo swobodnego dostępu do utworów, które przechowujemy, jeśli nie mają one zabezpieczeń wynikających z decyzji właściciela autorskich praw majątkowych, np. ograniczających korzystanie do określonego adresu IP.

 

Każdy użytkownik MBC może zgodnie z prawem wykonać kopię opublikowanego przez nas utworu, pod warunkiem, że robi to:

(1) na własny użytek;

(2) dla celów edukacyjnych i badawczych.

 

Zawsze jednak należy podać źródło utworu, który się skopiowało, wykorzystując w tym celu link, tj. adres URL, wiodący do naszego zasobu.

 

Może się tak zdarzyć, że autor czy wydawca zgodził się na inny zakres wykorzystania utworu niż te opisane powyżej; wówczas informacje o tym znajdziesz w opisie bibliograficznym utworu, w polu PRAWA AUTORSKIE.

 

W czym możesz nam pomóc?

Digitalizujemy bez opamiętania. Ratujemy piśmiennicze dziedzictwo kulturowe Krakowa i Małopolski. Mamy już prawie 150.000 publikacji. Ustawicznie sprawdzamy i poprawiamy jakość tego, co udostępniamy, tym niemniej może się zdarzyć, że znajdziesz skan słabej jakości, niedoskonale rozpoznaną treść w dokumencie lub nieadekwatny do prezentowanego Ci utworu opis bibliograficzny. Skontaktuj się z nami i zgłoś nam swoje spostrzeżenia. Z góry za nie dziękujemy!

Mapa strony